Blog

24 styczeń 2017

Logiczne emocje, nielogiczny mózg

e8bc3f5d-2d84-4198-b80d-4391ee41bfbc

Brzmi absurdalnie? A jednak. Można by nawet pokusić się o twierdzenie, że ogólnie są dużo bardziej logiczne, niż myślenie.

Jak to możliwe? Emocje w sposób bezpośredni wynikają z tego, jakie znaczenie nadaliśmy danemu bodźcowi, jakie mamy do niego nastawienie, jakie myśli w nas się pojawiły. Inne emocje pojawiają się w nas w momencie, gdy np. sytuacji nadamy znaczenie jednoznacznie negatywne, a inne – gdy tę samą sytuację postrzegamy choćby ambiwalentnie, zakładamy różne możliwe jej przyczyny czy skutki, widzimy dostrzegając nie tylko braki czy negatywy, ale możliwości, zasoby, pozytywy. Niejednokrotnie wydaje nam się, że nasza ocena sytuacji jest przecież właściwa, a nasze emocje jedynymi możliwymi w tym momencie. Kłopot jednak w tym, że… przecież inna osoba na tę samą sytuację może reagować zupełnie inaczej, nadając jej inne dla siebie znaczenie.

No właśnie – i tu zaczyna się druga część zabawy – mózg nie zawsze tworzy racjonalne, oparte na faktach myśli. A raczej – często tworzy myśli takie, do jakich przywykł, wyobrażenie myląc z faktami, oceny traktując jak obiektywny opis rzeczywistości, a interpretacje jako jedyne możliwe wytłumaczenie. A od myśli do emocji droga prosta i logiczna – trudno nie czuć złości, gdy myślimy, że „wszyscy mnie oszukują”, czy strachu, gdy uważamy, że „wszystko możemy stracić”. Co prawda każdy z nas ma swoją indywidualną specyfikę reagowania na dany charakter myśli, niemniej w tej indywidualnej specyfice jesteśmy logiczni. Nielogiczni, nieracjonalni bywamy na poziomie myślenia.

MÓZG TO NAJBARDZIEJ FASCYNUJĄCY NARZĄD, NASZE CENTRUM DOWODZENIA. PRODUKUJE DZIENNIE OK. 70 TYSIĘCY MYŚLI, A NAJMNIEJSZA PRĘDKOŚĆ, Z JAKĄ PODRÓŻUJE INFORMACJA W MÓZGU, TO 416 KM/H. JEST WSPANIAŁY… JEST TYLKO JEDEN, DROBNY SZCZEGÓŁ… NIE ZALEŻY MU NA FAKTACH. Wystarczy, że pojawi się wyjaśnienie, które wyda się wystarczająco dobre, nawykowe wyobrażenie o znaczeniu sytuacji – i jest gotów uwierzyć w nie, wpływając na pojawienie się konkretnych emocji. Jeśli więc mówimy o pracy z emocjami, zwykle oznacza to pracę… z myśleniem.

 

 

WIEDZA , , , , , ,
Informacje o Marta Smolińska

Marta Smolińska – akredytowany coach Izby Coachingu, trener, psychoterapeuta, specjalista w zakresie doradztwa psychologiczno – pedagogicznego, wykładowca. Twórca marki Harmony Business. Z pracą w obszarze kompetencji miękkich i rozwoju związana jestem od ponad 10 lat. Pracuję jako coach, trener, asesor AC/DC i psychoterapeuta. Moimi klientami są osoby indywidualne oraz organizacje. Realizuję projekty rozwojowe dla organizacji, ukierunkowane na usprawnianie procesów zarządzania w oparciu o rozwój kompetencji menedżerskich, udrażnianie komunikacji i pracy zespołowej. Prowadzę coaching indywidualny i zespołowy, szkolenia oraz warsztaty. Specjalizuję się w zakresie komunikacji interpersonalnej i poprawy jej jakości w procesie rozwoju zarządzania. Wspieram w podnoszeniu kompetencji interpersonalnych w drodze treningów indywidualnych oraz metody the job shadow coaching. Realizowałam działania na rzecz m.in. firm produkcyjnych, z branży FMCG, medycznej, logistycznej czy jednostek budżetowych. Zobacz więcej informacji